Governor Sisolak announces appointments for September and October

CARSON CITY, NV – November 16, 2022

Today, Nevada Governor Steve Sisolak announced 64 appointments made to the State of Nevada boards, commissions, and agencies during the months of September and October.

The Governor has appointed hundreds of individuals since assuming office, and he encourages anyone who might be interested in serving Nevada and their community to review opportunities posted on the Governor’s WEBSITE, which is updated on an ongoing basis.

The Governor’s appointments from September and October are below:

Govern Appointments to Boards and Commissions for September and October 2022
Appointee: Appointed to:

Steve Ingersoll

Apprenticeship Council

Thomas Pfundstein

Apprenticeship Council

Michael Kennedy

Apprenticeship Council

Archie Walden

Apprenticeship Council

Madison Burnett

Apprenticeship Council

Stephen Harmon

Automotive Affairs Advisory Board

Brandon Bishop

Bicycle and Pedestrian Advisory Board

Erin Breen

Bicycle and Pedestrian Advisory Board

Ann Marie Wikoff

Board of Architecture, Interior Design, and Residential Design

Kristopher Bosch

Board of Athletic Trainers

Joshua Branco

Board of Dental Examiners

Lance Kim

Board of Dental Examiners

Jana McIntyre

Board of Dental Examiners

Virginia Valentine

Board of Directors for the Department of Transportation

Rosemarie Mueller

Board of Massage Therapy

Aaron Fink

Board of Massage Therapy

Mariah Smith

Board of Optometry

Nicole Harmel-Canada

Chiropractic Physicians’ Board

Benjamin Lurie

Chiropractic Physicians’ Board

Allen Puliz

Colorado River Commission

Susan Beckett

Commission for Persons who are Deaf and Hard of Hearing or Speech Impaired

Laura Fink

Commission for Persons who are Deaf and Hard of Hearing or Speech Impaired

Celena DiLullo

Commission for Women

Erin Midby

Commission for Women

Aretha Wilder

Commission for Women

Kathleen Taylor

Commission for Women

Lisa Ruiz-Lee

Commission on Behavioral Health

Andrew Scroggins

Committee on Statewide School Safety

Tim Robb

Cyber Security Task Force

Aakin Patel

Cyber Security Task Force

David Fogerson

Cyber Security Task Force

Robert Dehnhardt

Cyber Security Task Force

Paul Embley

Cyber Security Task Force

Sanford Graves

Cyber Security Task Force

Tim Horgan

Cyber Security Task Force

Sandra Ruybalid

Cyber Security Task Force

James Wood

Cyber Security Task Force

Michael Peyerl

Cyber Security Task Force

Jill Greiner

Department of Administration Appeals Officers and Special Appeals Officers

Linda Young

Early Childhood Advisory Council

Tiffany Alston

Early Childhood Advisory Council

Tracy DuPree

Employee-Management Committee

Turessa Russell

Employee-Management Committee

Hanadi Nadeem

Equal Rights Commission

Melissa Bart-Plange

Governor’s Council on Developmental Disabilities

Randall Owen

Governor’s Council on Developmental Disabilities

Drew Christensen

Indigent Defense Services

Jeffrey Wells

Indigent Defense Services

Catherine Hall

Indigent Defense Services

Vincent Saavedra

Industrial Relations Advisory Council

Robert Benner

Industrial Relations Advisory Council

Susan Martinez

Industrial Relations Advisory Council

Andrew Diss

Judicial Selection Commission

Sarah Chvilicek

Junior Livestock Show Board

Roger Mancebo

Land Use Planning Advisory Council

Kathy Canfield

Land Use Planning Advisory Council

Judith Swain

Rehabilitation Council

Kyle Davis

Sagebrush Ecosystem Council

Steve Zanella

Stadium Authority

Mary Beth Hartleb

Task Force on Employee Misclassification

Teresa McKee

Task Force on Employee Misclassification

Elizabeth Cadigan

Teachers and Leaders’ Council

Andrew Tiscareno

Teachers and Leaders’ Council

Drew Schaar

Teachers and Leaders’ Council

###

Contact

Meghin Delaney
Communications Director