Governor Sisolak Announces 97 Appointments for the Month of January

Carson City, NV - February 06, 2020

Today, Governor Steve Sisolak announced that he made 97 appointments to State of Nevada boards, commissions, and agencies for the month of January.

The Governor has appointed hundreds of individuals since assuming office, and he encourages anyone who might be interested in serving Nevada and their community to review opportunities posted on the Governor’s website, which is updated on an ongoing basis.

The Governor’s appointments from January 2020 are listed below:

Governor Appointments January 2020
Appointee      Appointed To
Rachael Thomsen Accountancy Board
Michael Davis Accountancy Board
Coleen Lawrence Advisory Commission on Mentoring
Zanny Marsh Advisory Council on Federal Assistance
John Ritter Advisory Council on Federal Assistance
Snehalkumar Bhakta Advisory Council on Science, Technology, Engineering and Mathematics
Camille Stegman Advisory Council on Science, Technology, Engineering and Mathematics
Mark Newburn Advisory Council on Science, Technology, Engineering and Mathematics
Stephan Page Advisory Task Force on HIV Exposure Modernization
Steve Amend Advisory Task Force on HIV Exposure Modernization
Ruben Murillo Advisory Task Force on HIV Exposure Modernization
Tyler Ellis Bicycle and Pedestrian Advisory Board
Glahnnia Rates Bicycle and Pedestrian Advisory Board
Robert Hutchinson Bicycle and Pedestrian Advisory Board
Nicole Hudson Board for the Education and Counseling of Displaced Homemakers
Stephen Ascuaga Board of Directors for the Department of Transportation
Guy Snow Board of Directors of the Nevada Clean Energy Fund
Jesse Newman Board of Directors of the Nevada Clean Energy Fund
Leslie Lazareck Board of Directors of the Nevada Clean Energy Fund
Brooke Westlake Board of Examiners for Long-Term Care Facility Administrators
Jose Tinio Board of Examiners for Long-Term Care Facility Administrators
Philip Seitz Board of Occupational Therapy
Allison Stone Board of Occupational Therapy
Elizabeth Straughan Board of Occupational Therapy
Rolf Zakariassen Board of Pharmacy
Laura Freed Board of Public Employees' Benefits Program
Melissa Schalles Board of Veterinary Medical Examiners
John Bullard Board of Veterinary Medical Examiners
Harold Olson Carson-Truckee Water Conservancy District Board
Flor Bernal-Gonzalez Commission for Women
Jeffrey Klein Commission on Aging
Leeann Fields Commission on Educational Technology
Erik Van Houten Commission on Educational Technology
Damian Sheets Commission on Ethics
Jon Ponder Commission on Postsecondary Education
Jordan Wenger Commission on Professional Standards in Education
Tracy Spies Commission on Professional Standards in Education
Richard Stokes Commission on Professional Standards in Education
Jenisha Fair Commission on Professional Standards in Education
Sara Ackeret Commission on Professional Standards in Education
Joe Sicking Conservation Commission
Douglas Martin Conservation Commission
Mark Damron Conservation Commission
Kent Ervin Deferred Compensation Committee
Matthew Kruse Deferred Compensation Committee
Gary Pulliam Department of Administration, Appeals Officers
Laura Freed Director, Department of Administration
Brenda Scolari Director, Department of Tourism and Cultural Affairs
Mario Gaspar de Alba Early Childhood Advisory Council
Diana Cantu English Mastery Council
Paula Zona English Mastery Council
Lorna James-Cervantes English Mastery Council
Laurel Crossman English Mastery Council
Tyler Klimas Executive Director, Cannabis Compliance Board
Gerald Hitchcock Funeral and Cemetery Services Board
Esther Finder Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Gene Greenberg Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Judith Schumer Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Raymonde Fiol Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Mindy Hertz Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Barbara Raben Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Jayne Malorni Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
David Frydman Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Marjorie Griebel Governor's Advisory Council on Education Relating to the Holocaust
Aimee Hadleigh Governor's Council on Developmental Disabilities
Lisa Bonie Governor's Council on Developmental Disabilities
Stephen Rock Governor's Council on Developmental Disabilities
Jeffrey Kintop Historical Records Advisory Board
Michele Balady Industrial Insurance Appeals Panel
Michael Craddock Industrial Insurance Appeals Panel
Laura Freed Information Technology Advisory Board
Laura Rich Interim Executive Officer, Board of the Public Employees' Benefits Program
Ryley Harris Juvenile Justice Oversight Commission
Catherine Nielsen Nevada Commission for Persons Who are Deaf, Hard of Hearing or Speech Impaired
Allison Stephens Nevada State Rehabilitation Council
Mary Brabant Nevada State Rehabilitation Council
Tyler Trouten Peace Officers' Standards and Training Commission
Mark Olson Personnel Commission
Rick Brown Private Investigator's Licensing Board
Henry Vogler Rangeland Resources Commission
Mitch Heguy Rangeland Resources Commission
Amanda Osborne Rural Regional Behavioral Health Policy Board
William Perlmutter Southern Nevada Veterans' Cemetery Advisory Committee
Timothy Hunsaker Speech-Language Pathology, Audiology, and Hearing Aid Dispensing Board
Steve Hill Stadium Authority
Geoconda Argüello-Kline Stadium Authority
Jacob Tibbitts State Land Use Planning Advisory Council
Kathy Canfield State Land Use Planning Advisory Council
Garth Price State Land Use Planning Advisory Council
Laura Freed State Public Works Board
Francine Lipman Tax Commission
Ann Bersi Tax Commission
Roger Thompson Taxicab Authority
Mary Owens Teachers and Leaders Council
Andrew Tiscareno Teachers and Leaders Council
Louis Markouzis Teachers and Leaders Council
Wendell Blaylock Veterans' Services Commission

Contact

Ryan McInerney
Communications Director